niedziela, 12 lutego 2023

Ferie Zimowe 2023

Już jutro rozpoczną się długo wyczekiwane ferie zimowe. Jest to doskonały czas dla dzieci i rodziców na krótki odpoczynek po ciężkim pierwszym semestrze, żeby odpocząć, spędzić wspólnie czas, naładować baterie przed powrotem do szkoły.

Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży to okazja do aktywnego relaksu oraz wyjazdów. Jednak ten czas niesie ze sobą też wiele zagrożeń. Jak ich uniknąć i bezpiecznie spędzić wolny, zimowy czas? Oto najważniejsze zasady!

• Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach sprawiają wiele radości i wzmacniają naszą kondycję fizyczną. Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
  • Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieramy miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.
  • Nie ślizgamy się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
  • Bawiąc się śnieżkami, zachowujemy ostrożność. Nie rzucamy w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
  • Gdy jeździmy na łyżwach, korzystamy wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.
  • Pod żadnym pozorem nie wchodzimy na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów i rzek.
  • Idąc na dłuższy spacer koniecznie zabieramy ze sobą naładowany telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować bliski lub odpowiednie służby.
  • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnujemy swoich wartościowych przedmiotów.
  • Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów gdzie i z kim wychodzimy i kiedy planujemy powrót.
  • Po zmroku nosimy odblaski, poruszamy się chodnikami, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodzimy wyłącznie w miejscach oznaczonych.
  • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieramy się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizm

Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii.