Oficjalna strona Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwińsku nad Wisłą

środa, 17 stycznia 2024

Bezpiecznie na śniegu i lodzie

W związku z odbytym szkoleniem na wodzie, tym, że są ferie i dzieciaki (mamy nadzieję) przebywają na dworze zamiast z nosem w smartfonie i tym, że po latach zawitała do nas prawdziwa zima chcielibyśmy podzielić się z Wami podstawową wiedzą z ratowania ludzi, pod którymi załamał się lód.

Po pierwsze – najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika! Prawdziwe życie nie ma nic wspólnego z filmami o Jamesie Bondzie i brawurowych akcjach. Najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi i szybka ocena sytuacji oraz stosowanie się do poniższej instrukcji:

Natychmiast wezwij pomoc 112

Jeśli osoba jest daleko utrzymuj kontakt słowny (działania psychologiczne), poinstruuj, żeby unikała nadmiernego ruchu, przytrzymywała się krawędzi lodu

Nie biegnij w stronę tonącej osoby – pod tobą lód również może się załamać

Nigdy nie podchodź w postawie wyprostowanej do osoby tonącej – zwiększasz w ten sposób nacisk na lód

Poszkodowanego staraj się wyciągnąć z wody przy pomocy długich i wytrzymałych przedmiotów (gałąź, pasek od spodni, szalik). Jednocześnie pamiętaj o własnym bezpieczeństwie kładąc się na lód

Unikaj kontaktu bezpośredniego z tonącym – możesz zostać wciągnięty do wody

Wyciągniętą osobę okryj czymś suchym, w miarę możliwości przetransportuj do ciepłego pomieszczenia

Podawaj ciepły (nie gorący!) napój, coś słodkiego

Nie polewaj poszkodowanego ciepłą wodą – może spowodować szok termiczny

Poszkodowanego bezwzględnie powinien zbadać lekarz!

Nasza Jednostka wyposażona jest w niezbędny sprzęt do ratownictwa wodnego, nasi Strażacy są przeszkoleni do przeprowadzenia takich działań. Zawsze o każdej porze dnia i nocy jesteśmy gotowi nieść pomoc! Ale wolimy dmuchać na zimne i dlatego apelujemy – podczas spacerów czy zabaw nieopodal zbiorników wodnych zachowujcie szczególną ostrożność! Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym akwenie.

Śnieg i zamarznięta woda to piękny zimowy krajobraz – zachowajmy jednak zdrowy rozsądek i nie wchodźmy na lód.

Ze strażackim pozdrowieniem!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
Nasza Jednostka istnieje od 1902 r. Działamy na terenie Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisła, powiat płoński. Kontakt z adminem strony: ospczerwinsk[at]gmail.com
recent/hot-posts