Oficjalna strona Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwińsku nad Wisłą

sobota, 14 stycznia 2023

Nowy sposób oszustwa - "na strażaka"!

W ostatnich dniach na terenie województwa śląskiego pojawił się przypadek oszustwa metodą - „na strażaka”, podczas którego osoby przebrane w mundur próbowały dostać się do mieszkania starszej kobiety, informując ją, że przyszli na kontrolę przeciwpożarową. 

Przestępcy działając metodą tzw. „na wnuczka, a teraz również „na strażaka” oszukują głównie osoby starsze, wykorzystując ich nieuwagę - próbują wejść do domu pod pozorem sprawdzenia, czy założenia czujek dymu lub sprawdzenia zabezpieczeń ppoż. Wyłudzają pieniądze i kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia.

Informujemy, że funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej nie przeprowadzają czynności kontrolno-rozpoznawczych w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, a kontrole przeprowadzane we wszystkich innych obiektach poprzedzane są pisemnym zawiadomieniem o kontroli.

Apelujemy o czujność i ostrożność w takich sytuacjach. Uważajmy na osoby starsze w naszym otoczeniu. Przekażmy im, że strażacy nie prowadzą kontroli prywatnych mieszkań. Informujmy ich o tym, że są osoby, które tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia.

W przypadku wątpliwości, co do wizyty strażaków w naszym domu należy skontaktować się z Komendą Państwowej Straży Pożarnej lub zawiadomić policję.


Źródło: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
Nasza Jednostka istnieje od 1902 r. Działamy na terenie Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisła, powiat płoński. Kontakt z adminem strony: ospczerwinsk[at]gmail.com
recent/hot-posts