Oficjalna strona Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwińsku nad Wisłą

piątek, 12 stycznia 2024

OSP Czerwińsk nad Wisłą podsumowuje rok 2023

Sylwester za nami, Nowy Rok rozpoczął się na dobre, niektórzy z naszych wrócili z pasterki... jest to więc doskonała okazja, żeby podsumować rok 2023 - rok pełen wyzwań ale również sukcesów!

W poniższym podsumowaniu chcemy skupić się na najważniejszych i najciekawszych naszym zdaniem działaniach, których byliśmy uczestnikami. A więc do dzieła!

 

Akcje ratowniczo-gaśnicze

W 2023 roku Strażacy z Czerwińska wyjechali na 89 akcji ratowniczo-gaśniczych:

 • Pożary - 21 wyjazdów
 • Miejscowe zagrożenia - 67 wyjazdów
 • Fałszywy alarm - 1 wyjazd

Wyjazdy gospodarcze

Uczestniczyliśmy również w ponad 20 wyjazdach gospodarczych, które co warto zaznaczyć - są bezpłatne. Druhny i Druhowie poświęcają na nie swój prywatny czas, działamy tam na zasadzie wolontariatu, będąc jednocześnie w gotowości.


Najważniejszymi działaniami podczas wyjazdów gospodarczych były m.in.:

 • zabezpieczenia tras podczas uroczystości kościelnych (m.in.: Orszak Trzech Króli, Procesje ulicami Czerwińska itp)
 • zabezpieczenie imprez organizowanych przez Miasto i Gminę Czerwińsk nad Wisłą (m.in.: Bieg Żołnierzy Wyklętych, Wycieczka Rowerowa, Wianki, Turniej Tańca, Mikołajki itp.)
 • pokazy sprzętu strażackiego oraz podstawy pierwszej pomocy dla dzieciaków ze Szkoły Podstawowej w Czerwińsku nad Wisłą Oratorium i Świetlicy Fundacja Przystanek Rodzina działającej u naszych Salezjanów
 • przez cały sezon nasza Sekcja Wodna brała udział w zabezpieczaniu wydarzeń na rzece Wiśle (Boże Ciało po Wiśle, Różańce Wiślane, Pielgrzymki itp.)
 • czynny udział w pomocy organizacyjnej oraz zabezpieczeniu biegu ulicami Czerwińska podczas olbrzymiej imprezy Salos Family Camp,

 

Działalność Społeczna

 • wielokrotnie pomagaliśmy naszym Przyjaciołom Salezjanom i działaliśmy na rzecz parafii, gdy potrzeba było kilku chłopa do dźwigania - m.in pomagaliśmy rozstawiać potężne rusztowania przy okazji prac konserwatorskich oraz przy montażu nowego dzwonu w Bazylice,
 • zgodnie z wieloletnią tradycją pełniliśmy wartę honorową przy Grobie Pańskim,
 • wspólnie z Kołem Certa 55 oraz Urzędem Miasta organizowaliśmy akcję "Sprzątanie Brzegu Wisły",
 • zorganizowaliśmy dla dzieciaków ze Szkoły Podstawowej w Czerwińsku akcję "Bezpieczne Wakacje",
 • we wrześniu - dzięki dofinansowaniu otrzymanym z Urzędu Miasta i Gminy - zorganizowaliśmy Kino Samochodowe dla Mieszkańców,
 • reprezentacja OSP Czerwińsk nad Wisłą oraz nasz Poczet Sztandarowy wielokrotnie uczestniczył w licznych uroczystościach państwowych i kościelnych,
 • tą smutniejszą pracą do wykonania były udziały w akcjach "Syrena", polegających na zbiórce strażaków przy remizie i włączeniu syreny celem uczczenia pamięci zmarłych na służbie Strażaków.

 

Działalność charytatywna

 • wylicytowaliśmy kalendarz (zebraliśmy 3000 zł) podczas zbiórki pieniędzy dla 4-letniego Michałka, który cierpi na lekoodporną padaczkę. Po zebraniu pieniędzy wybraliśmy się delegacją do Opola, żeby przekazać „czek” oraz spotkać się z Michałem i jego rodzicami,
 • wzięliśmy udział w challenge'u dla Lili, dziewczynki, która pokonała guza mózgu - zadanie polegało na wykonaniu 10 pompek przez strażaków i MDP. Podczas spotkania zebraliśmy między sobą ok 300 zł.,
 • w ciągu ubiegłego roku reprezentacja piłkarska OSP Czerwińsk i Przyjaciele wzięła udział w 5 turniejach piłkarskich, z czego 4 były charytatywne (obowiązuje wpisowe),
 • zorganizowaliśmy piłkarski turniej charytatywny "Gramy dla Kuby".

 

Strażackie Sukcesy

W 2023 roku jednostka OSP w Czerwińsku nad Wisłą otrzymała liczne dofinansowania z różnych rządowych i samorządowych źródeł dzięki czemu mogliśmy oprócz "zwykłego" sprzętu ratowniczo - gaśniczego (węże, ubrania bojowe, hełmy itp.) takie perełki jak:

 • Nowy lekki wóz ratowniczo - gaśniczy Volkswagen Crafter
 • Nowa łódź ratownicza Pioner Multi

Hełmy z głów dla wszystkich Przyjaciół naszej Straży za olbrzymią pomoc i zaangażowanie dzięki którym udało się pozyskać środki finansowe na zakup powyższego sprzętu!

W roku 2023 trzech Druhów i jedna Druhna ukończyło kurs podstawowy strażaków ratowników.

 

Aktywność MDP

W 2023 roku Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Czerwińsku nad Wisłą bardzo wspomogła działania Seniorów. Nasza Młodzieży czynnie brała udział w pomocy podczas organizacji różnego rodzaju  wydarzeń, w których braliśmy udział. "Dzieciaki" pod czujnym okiem starszych kolegów uczyli się strażackiego fachu podczas zabezpieczeń imprez oraz brały udział w licznych ćwiczeniach i szkoleniach organizowanych przez opiekunów Druhnę Annę i Druha Jacka. Bardzo fajnym elementem integracyjnym MDP była ubiegłoroczna wycieczka na zwiedzanie Twierdzy Modlin nocą. Kto wie, może w tym roku powtórka?

Strażacy w Internecie

Oficer Prasowy OSP Czerwińsk nad Wisłą nie byłby sobą gdyby nie wspomniał o działalności naszej Straży w sieci. Prowadzimy stronę internetową ospczerwinsk.pl oraz profil na portalu Facebook, które są głównym i podstawowym źródłem informacji na temat naszej działalności.

Oprócz tego działamy również na Instagramie, X (Twitter) oraz YouTube gdzie zamieszczamy nie do końca te same rzeczy, które możecie przeczytać tutaj. Dlatego warto nas zaobserwować.

Na naszych stronach oprócz informacji staramy zamieszczać się również treści związane z prewencją oraz bezpieczeństwem mienia i życia. Działamy jak komiks o Tytusie, Romku i A'Tomku - "bawiąc uczy, ucząc bawi"

Podsumowanie

Jak widzicie rok 2023 był dla OSP Czerwińsk nad Wisłą kolejnym rokiem intensywnej pracy i zaangażowania. Z nieukrywaną dumą możemy napisać, że Strażacy z naszej Jednostki wykazali się profesjonalizmem i pełnym zaangażowaniem w służbie lokalnej społeczności!

W 2024 roku planujemy dalszy rozwój swojej działalności ratowniczej i społecznej. W planach mamy zakup nowego sprzętu i wyposażenia, a także udział w kolejnych szkoleniach i ćwiczeniach. Nasi Strażacy chcą również kontynuować działania prewencyjne i edukacyjne.

Krótko mówiąc - na co dzień jesteśmy skromni, nie wyróżniamy się z tłumu ale raz do roku to wypada się pochwalić!

Bezpiecznego 2024!

Ze strażackim pozdrowieniem!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
Nasza Jednostka istnieje od 1902 r. Działamy na terenie Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisła, powiat płoński. Kontakt z adminem strony: ospczerwinsk[at]gmail.com
recent/hot-posts