Oficjalna strona Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwińsku nad Wisłą

piątek, 15 kwietnia 2022

Wielkanocna warta honorowa

Święta Wielkanocne to czas, w którym można doświadczyć obecności strażaków nie tylko w wymiarze społecznym, ale również pełniących wartę honorową przy Grobie Bożym.

Jest to nawiązanie do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Tradycja wiąże się ze sprowadzeniem Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwanych Bożogrobcami, z Palestyny do Polski w 1163 roku.

Zakonnicy zapoczątkowali zwyczaj budowania symbolicznych Grobów Chrystusa podczas Wielkiego Tygodnia i trzymania przy nich warty. Początkowo honorowe warty trzymało królewskie wojsko, dworzanie lub mieszczanie. Gdy zaczęły powstawać Ochotnicze Straże Pożarne, to ich członkowie przejęli zwyczaj pełnienia honorowej warty.

Po dwóch latach nieobecności ze względu na pandemię COVID-19 nasza Jednostka wraca do tej pięknej tradycji.

W Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów w Czerwińskiej Bazylice w godzinach 9.00 – 15.00 nasi druhowie będą pełnić honorową wartę przy grobie Pana Jezusa.

Ze strażackim pozdrowieniem!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
Nasza Jednostka istnieje od 1902 r. Działamy na terenie Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisła, powiat płoński. Kontakt z adminem strony: ospczerwinsk[at]gmail.com
recent/hot-posts