Oficjalna strona Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwińsku nad Wisłą

czwartek, 27 kwietnia 2023

Pożar Bazyliki Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą!

25 kwietnia 2023 r. po godzinie 10.00 rano w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej w Bazylice w Czerwińsku nad Wisłą doszło do wybuchu pożaru. Osoba znajdująca się wewnątrz obiektu próbowała ugasić pożar ale niestety zasłabła i straciła przytomność.

Na miejsce działań ratowniczo - gaśniczych jako pierwsza dojechała nasza Jednostka. Po krótkim rozpoznaniu nasi Strażacy w aparatach tlenowych udali się do wnętrza Bazyliki celem znalezienia i uratowania osoby poszkodowanej. Po szybkich oględzinach, w kłębach wirtualnego dymu strażacy odnaleźli ważącego ponad 80 kg manekina i przetransportowali go w bezpieczne miejsce celem udzielenia pierwszej pomocy.

Na szczęście to element scenariusza ćwiczeń strażackich pod kryptonimem „Bazylika 2023” zorganizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Płońsku.

W ćwiczeniach na terenie Bazyliki w Czerwińsku wzięli udział Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Płońsku oraz cztery Jednostki OSP z terenu Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą.

Celem wtorkowych ćwiczeń było:

 • Zabezpieczenie miejsca zdarzenia;
 • Ewakuacja osób poszkodowanych;
 • Podawanie prądów wody w celu ugaszenia pożaru;
 • Zbudowanie magistrali wodnej i dostarczenie wody w trudnych warunkach terenowych (znaczna odległość oraz różnica poziomów od punktu czerpania wody).

Naszym głównym zadaniem – jak już wyżej wspomnieliśmy – była ewakuacja osoby poszkodowanej, udzielenie jej pierwszej pomocy, zasilanie linii z prądownicami oraz działka umieszczonego na podnośniku należącym do PSP Płońsk.

Pozostałe Jednostki OSP i PSP odpowiedzialne były za utworzenie linii zasilającej w wodę z Wisły oraz „podnoszenie” jej do góry – utworzona została magistrala z węży strażackich i wozów bojowych o długości ok. 300 metrów oraz różnicy poziomy ok. 35 metrów.

Te kilka godzin ćwiczeń pozwoliły na dokładne sprawdzenie stanu wiedzy, sprzętu oraz umiejętności wszystkich Strażaków Ochotników. Nie było łatwo ale myślimy, że wszyscy daliśmy radę – współpraca PSP/ OSP, działania, komunikacja na wysokim poziomie.

Na podsumowaniu działań, dowódcy wtorkowych ćwiczeń z Komendy PSP st. kpt. Robert Rudziński oraz kpt. Kacper Świstak zwrócili uwagę na to co wszyscy zrobiliśmy dobrze a na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas przyszłych działań ratowniczo – gaśniczych.

Za udział w ćwiczeniach dziękujemy naszym Druhom:

 • Marcin Ciećwierz
 • Wojtek Szafrański
 • Jacek Caban
 • Marek Kowalski
 • Mariusz (Marek) Markiewicz
 • Kuba Piotrowski
 • Adam Zajączkowski
 • Marcin Dobracki
 • Krzysiek Chludziński

Serdecznie dziękujemy Komendantowi Powiatowemu PSP bryg. Arturowi Czachowskiemu za podjęcie decyzji o organizacji takich ćwiczeń. Dla nas i dla innych Jednostek było to bezcenne doświadczenie.

Podziękowania dla Burmistrza Marcina Gortata oraz Pracowników Urzędu Miasta i Gminy za pomoc w organizacji ćwiczeń.

Dziękujemy naszemu Przyjacielowi ks. proboszczowi Łukaszowi Mastalerzowi za udostępnienie terenu do ćwiczeń oraz dobre słowo za kończenie

A największe podziękowania kierujemy dla księdza Andrzeja oraz Pań Kucharek za przepyszny posiłek regeneracyjny na zakończenie wtorkowych działań!

Ze strażackim pozdrowieniem!


„Bazylika 2023”

Siły i Środki:

 • Opactwo Romańskie Czerwińsk nad Wisła
 • Miasto i Gmina Czerwińsk nad Wisłą
 • Policja
 • JRG Płońsk 2x
 • OSP Chociszewo
 • OSP KSEG Raszewo Włościańskie
 • OSP Stare Radzikowo
 • OSP KSRG Czerwińsk nad Wisłą 2xBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
Nasza Jednostka istnieje od 1902 r. Działamy na terenie Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisła, powiat płoński. Kontakt z adminem strony: ospczerwinsk[at]gmail.com
recent/hot-posts